Sugatsune Push To Open Latch For Doors Black 11 Lbs Push Force
Hover over image to zoom in
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand | Sugatsune |
| Certification | RoHS 3 |
| Color | Black |
| Dynamic Load Rating | 6.6 lbs (3 kg) Magnetic force |
| Finish | Black |
| Height | 0.87 in (22 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | Zinc Alloy, PA, Ferrite, Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3 X 16, 4 x 16 mm Steel Steel Screw - Flathead(s) |
| Notes | Push Out Force: 11.02 lbs (5 kg) | For use with freely-swinging hinges | Latch is designed to be installed where user pushes the door to open| For overlay doors, reveal depends on door thickness| Designed for installation into solid wood |
| Thickness | For overlay doors, reveal depends on door thickness |
| Type | Magnetic |
| Width | 1.54 in (39 mm) |