Sugatsune Brown ABS Single Magnetic Touch Latch
Hover over image to zoom in
Shown in White
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Finish | Brown |
| Height | 0.63 in (16 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | Plastic (ABS) |
| Mounting Hardware | 3.1 X 13 mm Nickel Steel Screw |
| Notes | Holding Force: 2.65 lbs (1.2 kg) | Min. Push In Force: 2.03 lbs (0.92 kg) | Push Out Force: 1.98 lbs (0.9 kg) | For overlay doors, allow 5/32" (4mm) gap between door and cabinet frame for push space |
| Product Weight | .05 lbs per piece |
| Type | Magnetic |
| Width | 1.69 in (43 mm) |