1-1/2in Dia | Brite Chrome Finish | Swivel Hooded Ball Furniture Caster | 2in x 1-3/16in Rectangular Top Plate
Hover over image to zoom in
| Dynamic Load Rating | 75 lbs per caster |
|---|---|
| Finish | Brite Chrome Hood |
| Height | Mounting Height: 2-1/4" |
| Housing Material | Steel Hood |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 2" x 1-3/16" Rectangular Top Plate; Mounting Plate Hole Spacing: 1-5/8" x 7/8" Bolt Holes |
| Product Weight | 1.21 lbs per set |
| Radius Information | 5/8" |
| Type | Riveted Axle | Caster Type: Swivel | Raceway: Double Ball |
| Wheel Bearings | Without Bearing |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 1-1/2" (40mm) |
| Wheel Material | PVC |
| Wheel Material Information | Hard Wheel with high impact strength. Good abrassion, weather and chemical resistance. |