Sugatsune Magnetic Catch | MC0097/BLK Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | 0.73 in (18.5 mm) |
| Finish | Black |
| Height | 0.39 in (10 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | Polyethylene |
| Mounting Hardware | 4mm or #8 self tapping |
| Notes | Magnetic Force: 3.31 lbs (1.5 kg) |
| Product Weight | .03 lbs per piece |
| Width | 1.61 in (41 mm) |