Sugatsune Stainless Steel Magnetic Catch
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | 0.28 in (7 mm) |
| Finish | Plain |
| Height | 0.43 in (11 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4 mm Self Tapping Panhead |
| Notes | Magnetic Force: 6.61 lbs (3 kg) |
| Product Weight | .02 lbs per piece |
| Required Accessories | Requires Strike Plate | Works with MC-JM49 |
| Width | 1.54 in (39 mm) |