Sugatsune Magnetic Mini Touch Latch | MC-25BL Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Finish | Black |
| Height | 0.71 in (18 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Length | Length of Item when open: 2.18 in (55.3 mm) | Length of Item when closed: 1.76 in (44.8 mm) |
| Material | Polypropylene |
| Mounting Hardware | 3.1 X 13 mm Steel Screw |
| Notes | Holding Force: 1.1 lbs (0.5 kg) |
| Product Weight | .02 lbs per piece |
| Type | Magnetic |
| Width | 1.4 in (35.5 mm) |