Sugatsune Magnetic Catch | MC-112/IVY Series
Hover over image to zoom in
Shown in Black
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 0.26 in (6.7 mm) |
| Finish | Ivory |
| Height | 0.93 in (23.5 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | ABS |
| Mounting Hardware | 3 mm or #5 self tapping screw |
| Notes | Magnetic Force: 6.61 lbs (3 kg) |
| Product Weight | .07 lbs per piece |
| Width | 2.09 in (53 mm) |