Sugatsune Magnetic Catch | MC-110NF/GR Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 0.39 in (10 mm) |
| Finish | Grey |
| Height | 0.43 in (11 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Hardware | 3.1 x 13, 2.9 x 13 Steel Screw |
| Notes | Operating Temperature (C) Max: 80 | Magnetic Force: 17.64 lbs (8 kg) |
| Product Weight | .02 lbs per piece |
| Width | 1.77 in (45 mm) |