Sugatsune 316 Stainless Steel Hinge | LSF-75 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 | NSF Compliant |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 112.44 lbs (51 kg) |
| Finish | Mirror |
| Height | 2.95 in (75 mm) |
| Hole Info | Holes: 4 |
| Length | 0.63 in (16 mm) |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 5.5mm or #12 screw |
| Notes | Knuckles: 3 |
| Product Weight | 0.67 lbs per piece |
| Width | 2.95 in (75 mm) |