Sugatsune 316 Stainless Steel Hinge | LSF-50 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 | NSF Compliant |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 61.73 lbs (28 kg) |
| Finish | Mirror |
| Height | 1.97 in (50 mm) |
| Hole Info | Holes: 4 |
| Length | 0.55 in (14 mm) |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.5mm or #6 screw |
| Notes | Knuckles: 3 |
| Product Weight | 0.24 lbs per piece |
| Width | 1.97 in (50 mm) |