Sugatsune Butt Hinge | LSB-100 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 66.14 lbs (30 kg) |
| Finish | Mirror |
| Height | 3.94 in (100 mm) |
| Hole Info | Holes: 8 |
| Length | 0.48 in (12.3 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 5.5mm or # 12 screw |
| Notes | Knuckles: 5 | Screw holes for LSB Series are not countersunk |
| Product Weight | 0.43 lbs per piece |
| Width | 2.36 in (60 mm) |