Sugatsune Flush Slam Latch | LJ-61/WHT Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 1.77 in (45 mm) |
| Dynamic Load Rating | 33.07 lbs (15 kg) |
| Finish | White |
| Height | 2.42 in (61.5 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | Polyacetal |
| Mounting Hardware | M5 X 20, M5 X 14 Stainless Steel Screw |
| Product Weight | .1 lbs per piece |
| Thickness | Min Door Thickness: 0.03 in (0.8 mm) | Max Door Thickness: 0.87 in (22 mm) |
| Type | Non-Handed |
| Width | 2.42 in (61.5 mm) |