2.60" Diameter Puck Light 5700K 2.5 Watts | 240 Lumens Per Fixture 24V ETL | Black Aluminum
Hover over image to zoom in
| Average Rated Life | 30,000 Hours |
|---|---|
| Beam Spread | 120 Degrees |
| Brand | Outwater |
| Certification | ETL |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Temperature | 5700K |
| Constant Voltage or Current | Constant Voltage |
| Diameter | 2.6" |
| Dimmable | Yes |
| Height | .765" |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Aluminum |
| Includes | Screws And 18" Connecting Cable Included |
| Indoor Outdoor Use | Indoor |
| Lens Color | Opaque White |
| Lumens Per Fixture | 240 Lumens Per Fixture |
| Maximum Number Can Connect | 20 Fixtures |
| Mounting Hardware | Surface Mount or Recess Mount |
| Number Of Led Chips | 7 Per Fixture |
| Product Weight | 18 lbs per piece |
| Required Accessories | 12V Power supply and LED-WF-PWL Power Link Cable Required |
| Total Wattage | 2.5 Watts |
| Voltage | 24V |
| Warranty | 3 Years |
| Width | 2.6" |
| Wire Gauge | 22AWG |