2-3/4" Diameter Puck Light 5700K 3.8 Watts | 166 Lumens Per Fixture 120V ETL | Oli Rubbed Bronze Aluminum | LED-L1TW-OB-CW-FR Series
Hover over image to zoom in
| Average Rated Life | 50,000 Hours |
|---|---|
| Beam Spread | 120 Degrees |
| Brand | Outwater |
| Certification | ETL |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Temperature | 5700K |
| Constant Voltage or Current | Constant Voltage |
| Diameter | 2-3/4" |
| Dimmable | Yes |
| Height | 3/4" |
| Housing Color | Bronze |
| Housing Material | Aluminum |
| Includes | Mounting Screws Included |
| Indoor Outdoor Use | Indoor |
| Lens Color | Opaque White |
| Lumens Per Fixture | 166 Lumens Per Fixture |
| Maximum Number Can Connect | 20 Fixtures |
| Mounting Hardware | Surface Mount Or Recess Mount |
| Number Of Led Chips | 12 Per Fixture |
| Product Weight | .4 lbs per piece |
| Required Accessories | LED-L1TW-PC-* Power Cable Required |
| Total Wattage | 3.8 Watts |
| Voltage | 120V |
| Warranty | 3 Years |
| Width | 2-3/4" |
| Wire Gauge | 18AWG |