Sugatsune Lapcon Door Damper | LDD-V-L Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Degree | Grips door at final 10 degree |
| Depth | 1.02 in (26 mm) |
| Finish | Chromate |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Includes | Screws and paper template included |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware | 4 X 45, 3.5 X 15 Steel Screw |
| Notes | Adjustable |
| Product Weight | .92 lbs per piece | Min. Door Weight : 0 lbs (0 kg) | Max. Door Weight: 88.18 lbs (40 kg) |
| Thickness | Min Door Thickness: 1.3 in (33 mm) |
| Type | Soft-Close Damper for interior swing doors |
| Width | 7.28 in (185 mm) | Max Door Width: 35.43 in (900 mm) |