Sugatsune Magnetic Door Holder | KMDH/IVY Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Finish | Ivory |
| Height | 2.97 in (75.5 mm) |
| Material | Plastic (PA) |
| Mounting Hardware | 3.8 x 20, 3.1 x 13 mm Steel Self tapping screw |
| Notes | Not recommended for use on drywall | Magnetic Force: 26.46 lbs (12 kg) |
| Product Weight | .22 lbs per piece |
| Type | Floor or Wall mount |
| Width | 1.89 in (48 mm) |