Sugatsune Butt Hinge | KHA-80C Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 37.48 lbs (17 kg) |
| Finish | Polished |
| Height | 3.15 in (80 mm) |
| Hole Info | Holes: 6 |
| Length | 0.25 in (6.3 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 2.5mm or #4 screw |
| Notes | Knuckles: 5 | Screw holes are not countersunk |
| Product Weight | 0.09 lbs per piece |
| Width | 1.26 in (32 mm) |