Sugatsune Spring Hinge | JSA-120S Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 44.09 lbs (20 kg) | Load Capacity /3 ea: 66.14 lbs (30 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 4.72 in (120 mm) |
| Length | 1.91 in (48.5 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Notes | Adjustable | Successfully passed 500,000 open/close private cycle tests |
| Product Weight | .7 lbs per piece |
| Type | Spring loaded for self closing |
| Width | 0.67 in (17 mm) |