Sugatsune Double Action Spring Hinge | JDAW-120-35A Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Finish | Anodized |
| Height | 4.72 in (120 mm) |
| Length | Length of Item when closed: 2.8 in (71 mm) |
| Material | Aluminum |
| Mounting Hardware | 4.5mm or #9 screw |
| Notes | Adjustable |
| Product Weight | .8 lbs per piece |
| Required Accessories | Requires 8 #8 flathead countersunk screws, 3/4" or longer (not included) |
| Thickness | Max Door Thickness: 1.38 in (35 mm) |
| Width | 0.63 in (16 mm) |