Sugatsune Aluminum Double Action Hinge | JDA-180-30A Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Finish | Anodized |
| Height | 7.09 in (180 mm) |
| Length | Length of Item when closed: 2.28 in (58 mm) |
| Material | Aluminum |
| Mounting Hardware | 4.5mm or #10 screw |
| Notes | Adjustable |
| Product Weight | .9 lbs per piece |
| Thickness | Max Door Thickness: 1.18 in (30 mm) |
| Type | Spring loaded for self closing |
| Width | 0.63 in (16 mm) |