Sugatsune Black Nickel Mounting Plate | J95-P6T Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Finish | Black Nickel |
| Height | 2.17 in (55 mm) |
| Length | Length of Item when closed: 2.28 in (58 mm) | Length of Item when open: 2.28 in (58 mm) |
| Material | Zinc Alloy |
| Mounting Hardware | 5 mm or #10 Countersunk Head Tapping Screw or Wood Screw |
| Notes | Adjustable |
| Product Weight | .21 lbs per piece |
| Required Accessories | J95 hinges |
| Type | Mounting plate for J95 hinges |
| Width | 0.87 in (22 mm) |