Sugatsune Inset Pocket Door System S Type with 2 Slides 16" Long For 1 Door 31-1/2" to 47-1/4" High
Hover over image to zoom in
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand | Sugatsune |
| Depth | Min Cabinet Depth Required: 16.22 in (412 mm) |
| Finish | Nickel |
| Height | Door Max. Height: 47.24 in (1200 mm) |
| Length | Length of Item when closed: 16.22 in (412 mm) | Length of Item when open: 27.95 in (710 mm) |
| Material | Zinc Alloy |
| Notes | Sag Adjustment | Qty of Hinges: 2 | Qty of Slides:2 | Door Storage Amount: 10.55 in (268 mm) | Slide Length: 16.2 in (411.4 mm) |
| Product Weight | Door Max. Weight: 19.84 lbs (9 kg) |
| Thickness | Door Max. Thickness: 1.18 in (30 mm) |
| Type | Soft Close |
| Width | 1.77 in (45 mm) | Door Max. Width: 24.02 in (610 mm) |