| Dynamic Load Rating | 300 lbs per caster |
|---|
| Finish | Horn Finish: Black Oxide |
|---|
| Height | Mounting Height: 2-27/32" |
|---|
| Material | Horn Assembly: Steel |
|---|
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 2-9/16" x 3-5/8" Top Plate; Mounting Plate Hole Spacing: 1-3/4" x 2-7/8" |
|---|
| Product Weight | 1 lb per piece |
|---|
| Swivel Radius | 2-1/16" |
|---|
| Tread Width | 1-11/16" |
|---|
| Type | Nut and Bolt Axle | Caster Type: Swivel | Raceway: Dual Ball |
|---|
| Wheel Bearings | Plain |
|---|
| Wheel Color | Black |
|---|
| Wheel Diameter | 2" |
|---|
| Wheel Material | Polyflex |
|---|
| Wheel Material Information | Polypropylene wheel has a light weight, low cost, high impact strength. It resists water and chemical absorption and stands up to repeated steam cleaning. The non-marking tread provides excellent floor protection. |
|---|