Sugatsune Concealed Hinge (Snap-On) | HT-160THV2 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Degree | Max Opening Angle (degree): 95 |
| Finish | Nickel |
| Height | 2.09 in (53 mm) |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware | 4 mm self fastener |
| Notes | Adjustable | Min. Setback from Edge: 0.28 in (7 mm) | For use with: Reference: W450mm x H800mm x 20 kg for 2 pcs |
| Product Weight | .45 lbs per piece |
| Required Accessories | Requires mounting plate HT-160TZ. Sold separately |
| Type | Free swinging | Clip-on |
| Width | 3.46 in (88 mm) |