Sugatsune Recessed Pull (W/Door Stopper)
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 1.77 in (45 mm) |
| Finish | Dull Chrome (DC) |
| Height | 5.31 in (135 mm) |
| Material | Zinc Alloy |
| Mounting Hardware | M4 x 25 mm Stainless Steel Machine screw |
| Product Weight | .64 lbs per piece |
| Thickness | Min Panel Thickness: 1.18 in (30 mm) | Max Panel Thickness: 1.57 in (40 mm) |
| Type | Recessed Pull, With Door Stopper |
| Width | 1.57 in (40 mm) |