Sugatsune Combination Hinge Free Stop | HG-VH8-T35/WT Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 | REACH 209 Compliant 1/25/21 |
| Degree | Max Opening Angle (degree): 180 |
| Finish | White |
| Height | 0.49 in (12.5 mm) |
| Hole Info | Holes: 4 |
| Length | 1.42 in (36 mm) |
| Material | Plastic (POM) |
| Mounting Hardware | 3mm or #6 self tapping screw |
| Notes | Adjustable | Knuckles: 3 | Operating temperature: 0 C to 40 C |
| Type | Free Stop |
| Width | 1.97 in (50 mm) |