Sugatsune Soft-Close Dampening Hinge | HG-JHW70 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Degree | Max Opening Angle (degree): 115 |
| Dynamic Load Rating | Min Torque /ea: 44.27 lbf/in (51 kgf/cm) | Max Torque /ea: 61.97 lbf/in (71.4 kgf/cm) |
| Finish | Dark Grey/Plain |
| Height | 1.04 in (26.5 mm) |
| Hole Info | Holes: 4 |
| Length | 2.83 in (72 mm) |
| Material | PBT Plastic/ 304 Stainless Steel, |
| Mounting Hardware | 5mm or #10 self tapping screw |
| Notes | Dampening Direction: Counter Clockwise | Knuckles: 3 | Operating temperature: 32 - 104 F (0 - 40 C) |
| Product Weight | .44 lbs per piece |
| Type | Surface Mount | Surface Mount | Soft Closing |
| Width | 4.53 in (115 mm) |