Sugatsune Soft Close Dampening Hinge | HG-JHM20-80 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Min Torque /pair: 53.12 lbf/in (61.2 kgf/cm) | Max Torque /pair: 70.83 lbf/in (81.6 kgf/cm) |
| Finish | Black |
| Height | 1.57 in (40 mm) |
| Length | 2.13 in (54 mm) |
| Material | Aluminum/Polyacetal/ABS |
| Mounting Hardware | 4 X 20 mm Steel Self tapping screw |
| Notes | Dampening Direction: Closing | Operating temperature: 32 - 104 F (0 - 40 C) |
| Product Weight | .38 lbs per pair |
| Thickness | Min Door Thickness: 0.79 in (20 mm) |
| Type | Mortise Mount |
| Width | 2.7 in (68.5 mm) |