Sugatsune Soft-Close Dampening Hinge | HG-JH35 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Degree | Max Opening Angle (degree): 115 |
| Dynamic Load Rating | Min Torque /pair: 44.27 lbf/in (51 kgf/cm) | Max Torque /pair: 61.97 lbf/in (71.4 kgf/cm) |
| Finish | Dark Gray |
| Height | 1.04 in (26.5 mm) |
| Hole Info | Holes: 4 |
| Length | 2.36 in (60 mm) |
| Material | PBT Plastic/Zinc Alloy |
| Mounting Hardware | 5 mm or #10 screw |
| Notes | Dampening Direction: Clockwise and Counter Clockwise | Knuckles: 2 | Operating Temperature 0 - 40 C |
| Product Weight | .4 lbs per piece |
| Type | Surface Mount |
| Width | 2.95 in (75 mm) |