Sugatsune Lift Assist Hinge
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Degree | Max Opening Angle (degree): 110 |
| Depth | 3.35 in (85 mm) |
| Dynamic Load Rating | Max Torque /ea: 61.97 lbf/in (71.4 kgf/cm) | Torque Tolerance: +-10% |
| Finish | Mirror |
| Height | 2.13 in (54 mm) |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | M8 threaded fastener |
| Notes | Operating temperature: 32 - 104 F (0 - 40 C) | Passed private 30,000 open/close cycle tests | Designed for industrial access panels | Built-in damper |
| Product Weight | 5.29 lbs per piece |
| Width | 6.57 in (167 mm) |