Sugatsune Detent Hinge with Damper | HG-CSH63BH Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Degree | Detent Angle (degree): 0 |
| Depth | 0.92 in (23.3 mm) |
| Dynamic Load Rating | Min Torque /ea: 15.02 lbf/in (17.3 kgf/cm) | Max Torque /ea: 22.13 lbf/in (25.5 kgf/cm) | Release Torque: 8.68 lbf/in (10 kgf/cm) | Detent Holding Force: 8.68 lbf/in (10 kgf/cm) |
| Finish | Silver |
| Height | 2.48 in (63 mm) |
| Hole Info | Holes: 6 |
| Material | Zinc Alloy |
| Mounting Hardware | 5 mm or #10 screw |
| Notes | Knuckles: 3 | Dampening Direction: Clockwise |
| Product Weight | .25 lbs per piece |
| Width | 3.15 in (80 mm) |