Sugatsune Double Action Hinge | HG-BH70 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Degree | Max Opening Angle (degree): 180 |
| Depth | Depth of Item when open: 0.3 in (7.5 mm) |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 5.73 lbs (2.6 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 2.76 in (70 mm) | Max Door Height: 27.56 in (700 mm) |
| Hole Info | Holes: 5 |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.5 mm or #5 screw |
| Notes | Knuckles: 18 |
| Product Weight | .29 lbs per piece |
| Width | 3.07 in (78 mm) | Max Door Width: 17.72 in (450 mm) |