Sugatsune Spring Loaded Butt Hinge | HG-BF3-2R-SC Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 15.43 lbs (7 kg) |
| Finish | Polished |
| Height | 1.57 in (40 mm) |
| Hole Info | Holes: 6 |
| Length | 0.35 in (9 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 5mm or #11 screw |
| Notes | Knuckles: 2 | Spring hinge to hold door |
| Product Weight | .09 lbs per piece |
| Width | 2.36 in (60 mm) |