Sugatsune Butt Hinge | HG-BF1 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Finish | Polished |
| Height | 2.56 in (65 mm) |
| Hole Info | Holes: 6 |
| Length | 0.31 in (8 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 5mm or #11 Screw |
| Notes | Knuckles: 4 | Rim on edges prevents pin removal |
| Product Weight | .14 lbs per piece |
| Width | 1.97 in (50 mm) |