Sugatsune Glass Door Hinge | GHC-34/8/CR Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Depth | 1.61 in (41 mm) |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 8.82 lbs (4 kg) |
| Finish | Chrome |
| Height | 1.46 in (37 mm) | Max Door Height: 27.56 in (700 mm) |
| Hole Info | Holes: 3 |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3mm or #4 self tapping screw |
| Notes | Half overlay | Hinge will hold door in closed position without secondary support | Knuckles: 3 |
| Product Weight | .08 lbs per piece |
| Thickness | Min Door Thickness: 0.16 in (4 mm) | Max Door Thickness: 0.24 in (6 mm) |
| Width | 1.36 in (34.5 mm) | Max Door Width: 17.72 in (450 mm) |