Sugatsune Lift Off Glass Hinge | GH-36/NCRR Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 8.82 lbs (4 kg) |
| Finish | Chrome |
| Height | 1.46 in (37 mm) | Max Door Height: 27.56 in (700 mm) |
| Hole Info | Holes: 2 |
| Length | 1.57 in (40 mm) |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware | 3.5mm or #5 screw |
| Notes | Knuckles: 2 |
| Product Weight | .05 lbs per piece |
| Thickness | Min Door Thickness: 0.16 in (4 mm) | Max Door Thickness: 0.24 in (6 mm) |
| Type | Lift-off Hinge for glass/acrylic doors |
| Width | 1.22 in (31 mm) | Max Door Width: 17.72 in (450 mm) |