27-3/4in H x 2in Dia | Polished Chrome Aluminum Leg with Steel Plate | Folding Table Leg
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Diameter | 2" Leg Diameter, 6mm Diameter Counter SunkHole |
| Finish | Polished chrome Finish. Polished chrome (mirror like finish on all exposed surfaces with slight distortion). |
| Height | Height Adjustment: 1-1/8", Mounting Height 27-34" |
| Material | Aluminum leg with steel plate |
| Mounting Hardware | 5-1/8" x 3-5/8" x 1/4" thick top plate, (8) #10 pan head screws included |
| Notes | Single Button Release Foldable Leg , 220 lb. Capacity Per Leg , Sold In Sets of 4 |
| Product Weight | 8 lbs per set |
| Type | Black Leveler |