12V FLEX S-TYPE RIBBON IP20 WITH DC5.5 ENDS 6000K 16.4'L
Hover over image to zoom in
| Beam Spread | 120 degrees |
|---|---|
| Brand | Outwater |
| Certification | UL |
| Color Rendering Index | CRI80 |
| Color Temperature | 6000K |
| Constant Voltage or Current | Constant Voltage |
| Dimmable | Yes |
| Input/Output Cables | 7" DC5.5 Female Connector On Each End |
| Lumens Per Foot | 363 Per Foot |
| Material | Flexible White PCB |
| Maximum Number Can Connect | 16.4 Feet |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: Rigid Track |
| Number Of Led Chips | 300 Chips Per 16.4 Feet |
| Required Accessories | 12V Power Supply Required |
| Roll Length | 16.4 Feet |
| Spacing Between Chips | 11/32" |
| Total Wattage | 36 Watts |
| Trimming Guidelines | Can Be Cut Every 2" |
| Type | Chip Size: 2835 |
| Type of Adhesive | 3M |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 3 Years |
| Watts per Foot | 2.2 Watts Per Foot |
| Width | 1/4 Inch |