5-1/2" Wide x 8-1/8" High Primed White Polyurethane Dentil Block
Hover over image to zoom in
| Depth | 5-1/8" |
|---|---|
| Finish | Primed white, ready to paint |
| Height | 8-1/8" |
| Indoor Outdoor Use | Indoor and Outdoor Use. When using outdoors, must be finished properly. |
| Installation Type | Glue, Nail |
| Material | Polyurethane; Can be painted or faux finished with any quality latex or oil based product. When staining, use a non-penetrating gel stain. |
| Notes | Can be moisture resistant when finished properly. |
| Product Weight | 1.36 lbs per piece |
| Rot Resistant | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Width | 5-1/2" |