Sugatsune Stainless Steel Sliding Door Handle | DSI-4253-35 Series
Hover over image to zoom in
| Adhesive Information | Requires adhesive for installation (Such as 2-part epoxy, not supplied) |
|---|---|
| Brand | Sugatsune |
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 2.36 in (60 mm) |
| Finish | Satin |
| Height | 3.94 in (100 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Notes | Contemporary |
| Product Weight | 1.14 lbs per piece |
| Thickness | Max Door Thickness: 1.38 in (35 mm) | Min Door Thickness: 1.38 in (35 mm) |
| Type | Bar Rectangle |
| Width | 1.61 in (41 mm) |