Sugatsune 5-3/4" High x 3-13/16" Overall Projection Stainless Steel Satin Finish Coat Hook With 2 Pegs
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Dynamic Load Rating | 22.05 lbs (10 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 5.71 in (145 mm) |
| Includes | Supplied with screw, and plastic expansion anchor |
| Length | 3.82 in (97 mm) |
| Material | 303/304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | M6 Hanger Bolt Steel (Screw), Expansion Anchor (Pastic) Screw, Expansion Anchor |
| Notes | For Drywall |
| Product Weight | .62 lbs per piece |
| Type | Multi-Prong Hook |
| Width | 1.77 in (45 mm) |