Pure White (4000K) 12" Long 24V UL COB LED Linear Light Fixture
Hover over image to zoom in
| Beam Spread | 180 Degrees |
|---|---|
| Certification | UL |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color Temperature | 4000K-4500K |
| Constant Voltage or Current | Constant Voltage |
| Dimmable | Yes |
| Height | 11/32" |
| Housing Color | Silver/Chrome |
| Housing Material | Aluminum |
| Includes | Mounting Clips and Screws |
| Length | 12" |
| Lens Color | Frosted |
| Lumens Per Fixture | 343 Per Fixture |
| Lumens Per Foot | 343 Per Foot |
| Material | Aluminum Housing With Frosted Polycarbonate Lens |
| Maximum Number Can Connect | 16 Feet |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: Mounting Clips |
| Notes | Straight and L conenctors |
| Number Of Led Chips | COB |
| Required Accessories | DPCONX12-PWL Power Link Cable Required |
| Spacing Between Chips | COB |
| Total Wattage | 4 Watts |
| Type | Chip Size: COB |
| Type of Connection | DC3.5 |
| Voltage | 24V |
| Warranty | 5 Years |
| Width | 11/16" |