| Adhesive Information | Recommended Adhesive MP-25-ADH |
|---|
| Brand | Designer's Edge Millwork |
|---|
| Color | White |
|---|
| Finish | Primed White, Ready To Paint |
|---|
| Height | Base Height: 7-3/4" |
|---|
| Indoor Outdoor Use | Indoor and Outdoor Use. When Using Outdoors, Must Be Finished Properly. |
|---|
| Material | High Density Polyurethane Foam; Can Be Painted or Fux Finished With Any Quality Latex Or Oil Based Product. When Staining, Use A Non-Penetrating Gel Stain. |
|---|
| Notes | Product is Field Trimable; Product is Waterproof |
|---|
| Product Weight | .30 lb per piece |
|---|
| Projection | 1" |
|---|
| Rot Resistant | Yes |
|---|
| Style | Plinths |
|---|
| Termite Resistant | Yes |
|---|
| Texture | Smooth |
|---|
| Type | Flexibility: Rigid; Plinth |
|---|
| Width | Base Width: 4-3/4" |
|---|