7-3/4in H x 31-1/2in W x 1-3/4in Proj | Primed White Polyurethane | Door Surround Applique
Hover over image to zoom in
| Adhesive Information | Recommended Adhesive MP-25-ADH |
|---|---|
| Brand | Designer's Edge Millwork |
| Color | White |
| Finish | Primed White, Ready To Paint |
| Height | 7-3/4" |
| Indoor Outdoor Use | Indoor and Outdoor Use. When Using Outdoors, Must Be Finished Properly. |
| Material | High Density Polyurethane Foam; Can Be Painted or Fux Finished With Any Quality Latex Or Oil Based Product. When Staining, Use A Non-Penetrating Gel Stain. |
| Notes | Product is Field Trimable; Product is Waterproof |
| Product Weight | 2.5 lbs per piece |
| Projection | 1-3/4" |
| Rot Resistant | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Type | Accessories |
| Width | 31-1/2" |