12-1/4in H x 23-3/4in W | Primed White Polyurethane | Decorative Ceiling Medallion
Hover over image to zoom in
| Adhesive Information | Recommended Adhesive MP-25-ADH |
|---|---|
| Brand | Designer's Edge Millwork |
| Color | White |
| Finish | Primed White, Ready To Paint |
| Height | 12-1/4" |
| Indoor Outdoor Use | Indoor and Outdoor Use. When Using Outdoors, Must Be Finished Properly. |
| Material | High Density Polyurethane Foam; Can Be Painted or Fux Finished With Any Quality Latex Or Oil Based Product. When Staining, Use A Non-Penetrating Gel Stain. |
| Notes | For lighting applications, the maximum recommended hole cut-out is 4-1/2" x 3-1/2".; Product is Waterproof |
| Product Weight | 1.1 lbs per piece |
| Projection | 1-3/4" |
| Rot Resistant | Yes |
| Size | 12-1/4" H x 23-3/4" W |
| Termite Resistant | Yes |
| Type | Decorative Medallions |
| Width | 23-3/4" |