12-11/16in Dia | Primed White Polyurethane | Decorative Ceiling Medallion
Hover over image to zoom in
| Adhesive Information | Recommended Adhesive MP-25-ADH |
|---|---|
| Brand | Designer's Edge Millwork |
| Color | White |
| Diameter | 12-11/16" |
| Finish | Primed White, Ready To Paint |
| Indoor Outdoor Use | Indoor and Outdoor Use. When Using Outdoors, Must Be Finished Properly. |
| Inside Dimension | 3-15/16" |
| Material | High Density Polyurethane Foam; Can Be Painted or Fux Finished With Any Quality Latex Or Oil Based Product. When Staining, Use A Non-Penetrating Gel Stain. |
| Notes | For lighting applications, the maximum recommended hole cut-out is 3-15/16".; Product is Waterproof |
| Product Weight | .80 lbs per piece |
| Projection | 1-1/16" |
| Rot Resistant | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Type | Decorative Medallions |