4-3/8in H x 9-1/4in W | Primed White Polyurethane | Straight Butt Joint Panel Moulding Accessory
Hover over image to zoom in
| Adhesive Information | Recommended Adhesive MP-25-ADH |
|---|---|
| Brand | Designer's Edge Millwork |
| Color | White |
| Finish | Primed White, Ready To Paint |
| Height | 4-3/8" |
| Indoor Outdoor Use | Indoor and Outdoor Use. When Using Outdoors, Must Be Finished Properly. |
| Material | High Density Polyurethane Foam; Can Be Painted or Fux Finished With Any Quality Latex Or Oil Based Product. When Staining, Use A Non-Penetrating Gel Stain. |
| Notes | Product is Waterproof |
| Product Weight | .10 lbs each |
| Rot Resistant | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Type | Flexibility: Rigid; Straight Butt Joint |
| Width | 9-1/4" |