Sugatsune Butt Hinge | D-S-51A Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | 0.24 in (6.2 mm) |
| Finish | Satin |
| Height | 2.01 in (51 mm) |
| Hole Info | Holes: 6 |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4 mm or #8 self tapping screw |
| Notes | Knuckles: 5 |
| Product Weight | .06 lbs per piece |
| Type | Stainless Steel Hinge with Polyacetal Bushing |
| Width | 1.54 in (39 mm) |