Sugatsune Black Duracon Catch
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 0.85 in (21.5 mm) |
| Dynamic Load Rating | Push In Force: 6.83 lbs (3.1 kg) | Pull Out Force: 5.95 lbs (2.7 kg) |
| Finish | Black |
| Height | 0.3 in (7.5 mm) |
| Material | Plastic (POM) |
| Mounting Hardware | 2mm or #2 self tapping screw |
| Product Weight | .01 lbs per piece |
| Width | 0.94 in (24 mm) |