3-5/8in H x 1-3/16in Square x 1/4in Thick | Matte Chrome Finish Aluminum | Elevated Countertop Support Post
Hover over image to zoom in
| Adhesive Information | Use UV Adhesive and Curing Light. |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 88 lbs per 4 standoffs |
| Finish | Matte Chrome Finish |
| Height | 3-5/8" |
| Indoor Outdoor Use | Indoor Only |
| Material | Aluminum |
| Mounting Hardware | Hex Key Included |
| Product Weight | 0.3 lbs per piece |
| Size | Base Plate Size: 1-3/16" Square x 1/4" Thick |
| Top Plate | 1-3/16" Square x 1/4" Thick |